List Przewodniczącego Rady Naukowej Ogrodu do pracowników
Szanowni Państwo,
Rok 2024 dla OGRÓD BOTANICZNY PAN WARSZAWA to rok jubileuszowy, rok 50-lecia badań botanicznych nad polską florą, ale i nad różnorodnością biologiczną naszej Planety. Także edukacji biologicznej polskiego społeczeństwa prowadzonej przez lata na najwyższym poziomie. Nie sposób nie wspomnieć o działalności kulturalnej, od dawna z ust wielu warszawiaków słyszę, że Ogród Botaniczny w Powsinie to „druga Zachęta, ale w zieleni”. Świadomie też użyłem starej, bodajże pierwszej nazwy Ogrodu, Państwo doskonale wiecie, że to o Was chodzi. W ten sposób chciałem przypomnieć i uhonorować wszystkich zasłużonych dla jego powstania i dalszego rozwoju w ciągu ostatnich 50 lat. Wspomnieć wszystkich, nie tylko czterech wybitnych Profesorów, których nazwiska zostały umieszczone na pamiątkowym kamieniu. Żałuję, że nie mogłem świętować z Państwem oficjalnych obchodów 50-lecia, ale dzisiaj, pod koniec 2024 r., chciałbym podzielić się z Państwem przemiłą informacją. Otóż, poza wieloma oznakami uznania dla Państwa 50-letniej działalności doszło jeszcze jedno wyróżnienie z Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. Wysokie i cenione. Wyróżnienie nie dla rady naukowej, dyrekcji czy kierownictwa, ale dla WSZYSTKICH pracowników, obecnych i byłych, za ich wieloletnią pracę nad stworzeniem wyjątkowego miejsca na powsińskich przedmieściach Warszawy. I za to serdecznie państwu dziękuję i gratuluję!
A teraz już nieco bardziej oficjalnie informuję, że Kapituła Medalu im. Michała Oczapowskiego przy Wydziale II PAN przyznała w 2024 roku medal za wybitny wkład w rozwój botaniki doświadczalnej i stosowanej dla PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Uroczystość miała miejsce w dniu 12 grudnia br. w Pałacu Staszica. Z powodu wyjazdu służbowego Pana Dyrektora prof. Arkadiusza Nowaka, wyróżnienie odebrał jego zastępca ds. ekonomicznych i rozwoju, dr Paweł Kojs, w obecności Pani Sekretarz Rady Naukowej prof. dr hab. Anny Mikuły oraz grona pracowników i przyjaciół Ogrodu. Medal osobiście wręczył Przewodniczący Kapituły Medalu Profesor Andrzej Grzywacz, czł. rzeczyw. PAN w obecności Władz Wydziału II PAN oraz delegacji Prezydium i Kancelarii PAN.
Z przyjemnością informuję, że na tej samej uroczystości miał miejsce jeszcze jeden ważny Ogrodowy akcent, prof. dr hab. Jan Rybczyński, wieloletni pracownik Ogrodu, został indywidualnie wyróżniony medalem im. Michała Oczapowskiego za wybitny wkład w rozwój biologii eksperymentalnej roślin. Składam serdeczne gratulacje Panu Profesorowi!
Dodam jeszcze, że Kapituła Medalu uhonorowała w tym roku także obchodzący swoje 100-lecie Wydział Rolniczo-Ekonomiczny Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych oraz indywidualnie prof. dr. hab. Grzegorza Bartosza, członka korespondenta PAN (za wybitny wkład w rozwój biofizyki i biochemii) i prof. dr. hab. Włodzimierza Bednarskiego, członka rzeczywistego PAN (za wybitny wkład w rozwój technologii żywności).
Dziękując za dotychczasową pracę i zaangażowanie, życzę Wszystkim Państwu dalszych sukcesów, spełnienia wszelkich zamierzeń i planów w działalności zawodowej, a także pomyślności w życiu osobistym.
Romuald Zabielski, przewodniczący Rady Naukowej
Warszawa, 14 grudnia 2024 r.
fot. Anna Karwowska, Biuro Komunikacji PAN