Finał Dnia Dyni
15 grudnia w naszym Ogrodzie nastąpiło przecięcie dyń – laureatek konkursu i wydobycie nasion z ich wnętrza. Materiał w postaci pestek został wyjęty z każdej z dyń i umieszczony w oznakowanych w pojemnikach. Pestki przekazano hodowcom. „Posłużą do celów reprodukcyjnych następnego pokolenia” – powiedział hodowca, pan Skibiński.
Po przekrojeniu okazało się, że największe okazy mają po ok. 25 cm miąższu, podczas gdy dynie zwykłej wielkości mają ok. 4-5 cm. Krojenie takich dyń nie jest łatwe – największe okazy przecięto więc piłą mechaniczną, by ułatwić sobie zadanie i skrócić czas. Nieodzowna była pomoc hodowców, rodziny Skibińskich, których dynia MERIDA (490 kg) również uczestniczyła w tegorocznym konkursie.
Grudniowy finał to podsumowanie corocznego Dnia Dyni, który odbył się 19 października. Wydarzenia, to przyciągnęło licznych gości. W jego ramach wydarzenia zorganizowano animacje, warsztaty kreatywne i gry edukacyjne dla dzieci, kiermasz regionalny. Katarzyną Misiak, kierownik działu edukacji oprowadziła chętnych po kolekcji dyniowatych, odbył się tego dnia również pokaz carvingu (rzeźbienia owoców) w dyni i akwarelowe warsztaty malarskie. Pani prof. dr hab. Ewelina Hallmann z SGGW w Warszawie wygłosiła referat „Co warto wiedzieć o dyni i jej kuzynach?”. Z kolei nasza kawiarnia miała dla każdego coś miłego – serwowała gorącą zupę dyniową, placki z dyni i aromatyczną Pumpkin Latte!
Przypomnijmy, zwyciężczynią III Finału Konkursu na Najcięższą Dynię, okazała się DANJA, ważąca imponujące 888 kilogramów, a jej hodowca Mateusz Dąbrowski (również ubiegłoroczny triumfator) otrzymał nagrodę Dyrektora PAN Ogrodu Botanicznego. Drugie miejsce zdobyła wówczas KALINA (554 kg, hodowca Adam Jurczuk), a trzecie JULIA (539,5 kg, hodowca Maciej Molek). W kategorii dziecięcej najcięższą dynią było UFO (217 kg, hodowca Krzysztof Olejniczak). Drugie miejsce na podium zajęła dynia GOLIAS JUNIOR (26,5 kg, hodowca Adam Ortyński), a brązowy medal przypadł MIMI (21,5 kg, hodowca Antoni Jurczuk).
57 dni później po tych wydarzeniach hodowcy pocięli dynie, by uzyskać nasiona. Całość filmowała ekipa TVP3 Warszawa.
W tym dniu w Ogrodzie odbyła się również Terenowa Gra Mikołajkowa z botaniką w tle, zorganizowana we współpracy z Parkiem w Powsinie. Gra polegała na odnalezieniu zaginionego Ogrodnika Krzysztofa. Radości i śmiechu było co niemiara, a dodatkowo odnaleziony Ogrodnik opowiedział uczestnikom gry o jemiole i jej właściwościach. Botanicznych opowieści było więcej i nie tylko w formie opowiadania, ale i Ogród tego dnia zorganizował botaniczne warsztaty akwareli o tematyce świąteczno- noworocznej. Warsztaty poprowadziła Pani Magda Sawicz z „Botanicznych historii”, która regularnie odwiedza nas i chętnie przekazuje tajniki malarstwa akwarelowego.