Dlaczego niektóre gatunki roślin rozprzestrzeniają się szeroko, a inne znikają? Jak zmienia się różnorodność biologiczna w czasie i przestrzeni? Odpowiedzi na te pytania szuka międzynarodowa sieć badawcza EcoFracNet (Ecological Fractal Network), do której dołączył Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk.

W ramach projektu prowadzimy badania terenowe w Kosewie, gdzie pod kierunkiem prof. Arkadiusza Nowaka oraz dr. Marcina Kotowskiego zakończyliśmy zbiór danych florystycznych i ekologicznych według standardowego protokołu EcoFracNet. Polega on na analizie składu gatunkowego roślinności w dwudziestu siedmiu kwadratach pomiarowych, rozmieszczonych w zaplanowanej strukturze fraktalnej. Taka metoda pozwala porównywać zmienność bioróżnorodności zarówno lokalnie, jak i w skali globalnej.

Nasze dane z Kosewa trafiają do międzynarodowej bazy projektu, współtworząc globalny obraz zmian zachodzących w przyrodzie.

Udział w EcoFracNet to nie tylko wkład w naukę, ale też współpraca z badaczami z całego świata i możliwość udziału w publikacjach naukowych opartych na wspólnych danych.

Więcej o projekcie: ecofracnetwork.github.io