Le Beaujolais Nouveau est arrivé!
W piątek w Ogrodzie Botanicznym odbył się wernisaż wystawy fotograficzno-naukowej zatytułowanej „Góry Biokultury: pasterze w ochronie przyrody”. Autorami prac są prof. Arkadiusz Nowak, dr Marcin Kotowski oraz dr Anna Znój, którzy podczas ekspedycji naukowych dokumentowali wpływ wypasu zwierząt na środowisko.
Po wystawie oprowadzała zaproszonych gości współautorka fotografii i dyrektor Ogrodu Paweł Kojs. Mroźna pogoda zachęciła uczestników wydarzenia, by po tej niezwykłej podróży przez pasterskie kraje nieomal wszystkich kontynentów przenieść się do Oranżerii, gdzie dla gości zaplanowano wieczór francuski i świętowanie pojawienia się młodego wina, Le Beaujolais Nouveau est arrivé!
Każdego roku w czwartek trzeciego tygodnia listopada Le Beaujolais Nouveau arrive, czyli nadchodzi młode wino. To wyjątkowy moment, dla miłośników wina, którzy hucznie celebrują premierę młodego, lekkiego trunku z regionu Beaujolais we Francji.
W tym roku Ogród, aby uświetnić wernisaż „Góry Biokultury: pasterze w ochronie przyrody” zaprosił gości na świętowanie w stylu francuskim.
Gościliśmy prof. dr hab. Jerzego Liska z Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytut Badawczego w Skierniewicach. Wygłosił on wykład „Kolekcja winorośli Instytutu Ogrodnictwa PIB w Skierniewicach – Badania dla polskich winiarzy”. Profesor jest autorem ponad 40 recenzowanych publikacji naukowych oraz licznych prac popularnonaukowych, w tym kilku książek i ponad 300 artykułów z zakresu odmianoznawstwa i uprawy winorośli oraz herbologii.
Wydarzeniu towarzyszył mini recital piosenkarki Justyny Bacz, akompaniował jej pianista Mariusz Dubrawski. Artystka zaśpiewała znane piosenki francuskie jak: „La vie en rose” czy „Les Champs-Élysées”. Justyna Bacz to ceniona wokalistka, lingwistka, tłumaczka, lektorka języka francuskiego w Instytucie Francuskim w Warszawie, autorka tekstów i muzyki, spektakli muzycznych. W 2018 r. Odznaczona kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury (Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres) przez francuskie Ministerstwo Kultury i Komunikacji.
W arkana tradycji i kultury celebrowania młodego wina we Francji wprowadził nas ekspert, Robert Matecki, który na co dzień pracuje w Ambasadzie Francuskiej. Posiada on ponad 15-letnie doświadczenie w sektorze rolno-spożywczym, w tym 10-letnie w Ambasadzie Francji, Business France Jest ekspertem ds. rynku wina i alkoholi mocnych na kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Organizuje doroczną degustację win francuskich Tastin’France w Warszawie.
Francuzi mówią jaki smak Beaujolais Nouveau taki i nadchodzący rok. Nasi goście, delektując się smakiem francuskich serów i degustując wino ze szczepu Gamay nie mieli wątpliwości, że 2025 rok będzie pachniał truskawkami z nutą wiśni i świeżości. Tak jak Francuzi ten wieczór i celebracja Beaujolais Nouveau była pełna radości, rozmów i uśmiechu, pomimo mroźnej aury nie tylko na zewnątrz Oranżerii.